האם ניתן לקבל החזרי מס על הלוואות?

eyal 23.03.20

יוקר המחיה כבד על כולנו, ולרבים מאיתנו קשה לגמור את החודש, שלא לדבר על לרכוש דירה או בית פרטי משלנו. הדרך היחידה עבור רובנו לרכש נכס נדל"ני היא בזכות הלוואת משכנתא כבדה שאנחנו מוציאים דרך הבנק או חברות פרטיות שמספקות משכנתא חוץ בנקאית. אבל האם ידעתם שיש לכם דרך לחסוך סכומים לא קטנים בצורת הקלות מס דרך מס הכנסה? המשיכו לקרוא וגלו כיצד.

 

החזר מס על הלוואת משכנתא

אם הוצאתם משכנתא על דירה, בית, בניין או משרד – סביר להניח שהבנק הציב בפניכם דרישה שתקחו גם פוליסת ביטוח. לרוב הביטוח הזה מורכב משני חלקים, ביטוח חיים וביטוח מבנה. המטרה של הבנק היא להגן על עצמו ועל סכום הכסף שהלווה לכם, ולוודא שיקבל את כספו בחזרה במידה ויקרה משהו לכם או לנכס שהעמדתם לו כערובה. במעמד בקשת ההלוואה בוודאי גיליתם שאתם יכולים לבקש את אחד הביטוחים האלה – או את שניהם – דרך חברה פרטית ולא דרך הבנק, מה שאולי יכול לזכות אתכם בתנאים טובים יותר בביטוח.

מה שאולי לא ידעתם הוא שהנפקת ביטוח המשכנתא הזה מזכה אתכם בזכות לדרוש הקלות מס מרשויות מס הכנסה. ליתר דיוק, החוק קובע כי מגיע לכם החזר בגובה 25% מהתשלומים ששילמתם לטובת ביטוח החיים, בין אם הוצאתם אותו דרך אותו בנק שבו הוצאתם את המשכנתא ובין אם הוצאתם אותו עצמאית דרך חברה פרטית. 

איך אדע אם מגיע לי החזר מס?

תושבים רבים בארץ לא מודעים לכך שמגיע להם החזר מס ממס הכנסה בשל טעמים שונים – ביטוח משכנתא הוא רק אחד הנתונים שיכולים לזכות אתכם בהקלות מס. ברוב המקרים, אין לנו דרך לדעת כמה החזרים מגיעים לנו אלא אם ניעזר באיש מקצוע או נחשב אותן דרך מחשבון להחזרי מס. לשם המחשה, הערכת המומחים כיום היא כי למרבית השכירים בארץ מגיע החזר מס בגובה 8,500 ₪ בממוצע ורבים מהם אינם דורשים אותו מתוך חוסר מודעות.

איך דורשים את ההחזר המגיע לי?

דרישת החזר המס עבור ביטוח החיים או ביטוח המשכנתא מתבצעת במסגרת הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה. עבור עצמאים, דו"ח זה הוא חובה להגשה בכל מקרה. עבור שכירים, הדו"ח איננו חובה אך בהחלט ניתן להגיש אותו אם בדקתם את מצבכם דרך מחשבון להחזרי מס ויש לכם סיבה להאמין שמגיע לכם החזר. שימו לב שבקשת ההחזר רלוונטית רטרואקטיבית גם 6 שנים אחורה, כך שאם עברו כבר כמה שנים מאז שהוצאתם משכנתא, עדיין לא מאוחר מדי לבקש את ההחזר שמגיע לכם.

אל תהיו שאננים

לכל ישראלי מומלץ לבדוק בעזרת מחשבון להחזרי מס האם הוא זכאי להחזר או הקלות במס, במיוחד אם הוצאתם הלוואת משכנתא בשנים האחרונות.

בדיקת זכאות להלוואה
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדם    סכום הלוואה מבוקש:

    לבדיקת זכאות להלוואה מיידית חייגו
    סגור טופס