הלוואה למימון הון עצמי לרכישת דירה

elihai 13.11.19

הלוואה למימון הון עצמי לרכישת דירה

קניית דירה בישראל היא עניין יקר: זוגות צעירים רבים שזו להם דירתם הראשונה, עלולים להיתקל במצב שבו ההון העצמי שלהם לא מספיק כדי לקבל משכנתה. מה עושים במקרה כזה?

החוק בישראל מתיר לבנקים למשכנתאות להעניק משכנתא ללווים, עד 70% מערך הנכס שהם קונים. כלומר: אם אתם קונים דירה בנתניה, נניח, ב- 2,000,000 ש"ח, עליכם להציג לבנק המשכנתאות הוכחה לכך שיש לכם הון עצמי, זמין, של 600,000 ש"ח. רק אז תוכלו לקבל הלוואה בגובה המקסימלי, של 1,400,000 ש"ח, במקרה הזה.

לפני שנדבר על הלוואה למימון או השלמה של הון עצמי, נסביר איפה ומה מקור הבעיה. מדוע לעיתים יש צורך לפנות לייעוץ אצל רואה חשבון לפני שלוקחים הלוואה מהסוג הזה, מתי כדאי לשקול לקחת אותה וממי.

בואו ניקח מצב היפותטי שבו אתם זוג צעיר וראיתם דירה במחיר הזדמנות: דירת ארבעה חדרים בנתניה, לא בשני מיליון ש"ח, אלא במיליון ש"ח בלבד. הזדמנות שלא תחזור על עצמה. הבעיה היא שאתם זוג צעיר, ההכנסה שלכם סבירה, אבל אין לכם אפילו 300,000 ש"ח יכולת מימון עצמית.

מה שכן, אתם מרוויחים יחד כ- 40,000 ש"ח בחודש, אין לכם ילדים ואתם צופים שתוכלו לצבור את הסכום שדרוש לכם למימון עצמי במהלך שנה אפילו פחות. מה תעשו? תוותרו על ההזדמנות?

לא, אתם לא חייבים לוותר.

הפתרון במקרה הזה הוא הלוואת למימון ההון העצמי או השלמה שלו. מעין 'מימון ביניים' שיאפשר לכם לבוא לבנק למשכנתאות ולהציג בפניו הון עצמי מספק לרכישת הדירה וקבלת המשכנתא. חשוב מאוד שבמקרה הזה אכן תתייעצו עם רואה חשבון, כדי לוודא שמה שנראה טוב ונכון "על הנייר" אכן כזה ויישאר כך, לפחות בטווח זמן ראוי.

למי אפשר לפנות כדי לקבל הלוואה למימון הון עצמי?

שאלה מצוינת. בנק ישראל לא מתיר מימון של 100% מערך הנכס, על ידי גוף כמו בנק למשכנתאות. כאשר אתם מבקשים מימון של 70% בצורת משכנתא, קשה עד בלתי אפשרי גם לקבל הלוואה לכל מטרה מבנק או מחברת ביטוח. מה שכן אפשר לעשות, הוא לפנות לגוף חוץ בנקאי כגון חברות אשראי שזו ההתמחות שלהן או גופים עסקיים בעלי התמחות דומה ועם ניסיון בשוק והיכרות עם שוק הנדל"ן למשל.

האם בכל מקרה כדאי לקחת הלוואה למימון ההון העצמי?

יכול להיות שאותה הזדמנות בנתניה קורצת לכם, והיא פשוט מושלמת עבורכם. אבל מה קורה או יקרה אם ההכנסה שלכם תרד? מה יקרה אם אחד מבני הזוג – אפילו בדוגמא שנתנו – יפוטר חלילה, או יאבד את מקור ההכנסה שלו?

בלקיחת הלוואה – כל הלוואה יש לשקול את הסיכונים האפשריים ומה שעומד בצורה אובייקטיבית ככל האפשר. יש לבחון מה קורה במקרים קיצוניים ואולי יש רשת ביטחון שעליה ניתן לסמוך. בכל מקרה, זכרו שההוצאה על הדירה היא רק חלק מההוצאות בקניית דירה ולכן תכננו היטב ובדקו את כל האופציות שעומדות לרשותכם.

בדיקת זכאות להלוואה
שלחו פרטים ונחזור אליכם בהקדםסכום הלוואה מבוקש:

לבדיקת זכאות להלוואה מיידית חייגו
סגור טופס